Logo

29 NİSAN 2023 - SRC-5 SINAVI SONUÇ DUYURUSU

 

29 Nisan 2023 tarihinde yapılan Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitimi Sertifikası (SRC-5) Sınavı sonuçları yayınlanmış olup, sonuçlar  https://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle öğrenilebilmektedir. Ayrıca sonuçlar, adayların Bakanlığımız otomasyon sistemine kayıtlı cep telefonlarına kısa mesaj (SMS) olarak gönderilecektir. Eğitim kuruluşları aracılığıyla sınava başvuranların sonuçları kamu.türkiye.gov.tr üzerinden bu kuruluşlara bildirilmiştir. 


NOT : 

 Söz konusu sınava sadece Tanker, Sınıf-1 veya Sınıf-7 Kitapçık türünden girip sertifika almaya hak kazananların sertifika geçerlilik süresi SRC-5 Temel Sertifika süresi kadar olacaktır.


• Bakanlığımız otomasyon sistemi üzerinden oluşturulan SRC-5 Sertifika Ücretleri (94 TL) Halkbankası’na TC. Kimlik Numarası ile yatırılacaktır. 


• Sınav itirazları, sınav sonuçlarının yayınlanmasını müteakip 10 iş günü içinde (İdarenin evrak birimi giriş tarihi baz alınacaktır.) Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne (Adres: Hakkı Turayliç Caddesi No:5 Emek Çankaya/Ankara) yazılı olarak yapılacak olup, itiraz süresi 22.05.2023 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Mail, CİMER vb. yollarla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.


• Sınav sonuçlarına yapılan itirazlar, itiraz süresinin sonra ermesinden sonra değerlendirilecektir. Sınav sonuçlarını etkileyecek hata tespit edilmesi halinde, bu durum katılımcıların sınav sonuçlarına yansıtılarak tekrar kişilere yukarıda belirtilen bildirim yolları ile iletilecektir. Ayrıca, itiraz sonuçları genel değerlendirme usulü ile Genel Müdürlüğümüzün www.uhdgm.gov.tr adresinde “Sınav İtiraz Sonuç Duyurusu” olarak yayınlanacaktır. İtirazlara, ayrıca yazılı cevap verilmeyecektir. 


• SRC-5 Sertifika almaya hak kazanan adayların Sertifikaları Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUMER) tarafından bastırılıp, kişilerin otomasyon sisteminde kayıtlı adreslerine gönderilecektir.


• SRC-5 sınavı sonrası, sınavı kazanan adaylar, SRC-5 belgelerinin basım ve postalanma sürecinde mağduriyet yaşamamaları için belge ücretlerini yatırmalarını müteakip, e-Devlet şifreleri ile girecekleri www.türkiye.gov.tr adresinden “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” hizmeti linkinden sadece yurt içinde kullanmak üzere düzenlenebilen “Geçici Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası”nı alabileceklerdir.


DUYURULUR.